Font Size

Profile

Cpanel
Наші послуги
Абітурієнтові
Студентові
Курси для плавскладу

Warning: Creating default object from empty value in C:\AppServ\www\components\com_k2\models\item.php on line 481

Інтерв’ю з проректором з науково-педагогічної роботи та соціальних комунікацій Морського інституту імені Ф.Ф. Ушакова Фалько Л.І.

Vote it
(0 votes)
Posted by  in: Останні новини

Думки про систему реформ в галузі освіти.

 

На даному етапі, коли МОН України розпочало низку освітніх реформ, починаючи з шкільної реформи, реформування профтехосвіти, вищої школи.

Всі реформи, які розпочалися, значно відрізняються від попередніх освітніх реформ.

Слід зазначити, що ухвалений Закон «Про вищу освіту» в 2014 році мав дати старт перш за все вищій освіті. Але, на жаль, ухвалений Закон став не юридичним оформленням концепції майбутньої системи вищої освіти, а лише результатом компромісу. Закон на всіх рівнях показав проблему імплементації.

Дійсно дивна річ і ситуація: ще не імплементований закон, який був ухвалений менш ніж 4 роки тому, став застарілим.

Міністр освіти Л.Гриневич на колегії підтвердила те, що необхідно змінювати Закон «Про вищу освіту».

На нашу точку зору Закон продемонстрував не лише недоліки, а  певну неготовність на реформи (на радикальні зміни у сфері вищої освіти).

Закон мав забезпечити юридичні передумови для формування системи в освіті.

Дійсно, на сучасному етапі, на жаль, відсутня система, тому Закон «Про вищу освіту» нічого не може в даній ситуації запропонувати.

З 2014 року цієї системи освітяни не побачили. Можна сказати, що мало було зроблено для розбудови вищої освіти.

Слід зазначити, що якщо внесення змін до Закону будуть визначати лише прагнення зберегти владні повноваження МОН, такі зміни ні до чого не приведуть.

Зміни мають бути, але радикальними.

Необхідно, перш за все, дати оцінку теперішньому стану вітчизняної сфери вищої освіти. Необхідно поставити стратегічне завдання і вірно його сформулювати. Закон має відображати юридичні передумови для формування в країні системи вищої освіти. А така система має формуватися як розбудова забезпечення якості вищої освіти.

Необхідно всім освітянам переосмислити розділ Закону «Забезпечення якості вищої освіти». Саме цей розділ має бути ядром чинного закону. Саме зміни в цьому розділі мають вплинути на систему вищої освіти.

Яка ситуація з коледжами подвійного призначення, вишами І – ІІ рівнів акредитації, які мають з 1 січня 2018 року фінансуватися з місцевих бюджетів. Заклади, що входять до структури державних вишів, фінансуватиме держава (за рахунок кошторису відповідних ВНЗ).

Урядовою програмою передбачено, що підготовку молодшого спеціаліста, так само як і професійно-технічну освіту, передано на місцеві рівні, рівні областей. Усі технікуми і коледжі, які є самостійними юридичними особами вже пішли на обласні фінансування. Ті, які в структурі ВНЗ державних, перейти не можуть, бо серед них є заклади національного значення, які мають «право вето». Є і такі коледжі, що входять до складу Університетів, які не мають намірів утримувати їх, а це говорить, що необхідно їх закривати або готувати зміни до законодавства про управління державним майном. Нині, з 1 січня, вони всі з затримками фінансуються із державного бюджету. Що буде далі – закриття…

Коледжі, які мають значення для місцевого ринку праці, будуть ще деякий час існувати і фінансуватись.

За аналогією в такому ж стані і профтехосвіта. Коледжі та технікуми за новим базовим законом віднесено до фахової передвищої освіти». Так формується система доуніверситетської освіти.

Передбачено три рівні професійно-технічної освіти: перший здобуватиметься на базі 9 класів школи без повної загальної середньої освіти; другий – разом з повною загальною середньою освітою; третій – на базі повної загальної середньої освіти (коли протягом додаткового року готуватимуть висококваліфікованого робітника). Тому наказом Міністра освіти сформовані великі потужні центри регіональні професійної підготовки (по 2 на область) коледжі, які об’єднують навколо себе профтехучилища, увійдуть в центри. На підсвідомому рівні деякі освітяни і роботодавці сприймають коледжі і ПТУ як два рівні освіти. Насправді – це один рівень. Молодшого спеціаліста готують як  в коледжах, так і в ПТУ. Коледжі, які готують бакалаврів, мають залишитись при університетах, але за умови своїх кадрів, кафедр, що безумовно нереально і протиріче структурі університетів. Такі коледжі повинні перейти у систему доуніверситетської освіти.

Недолік коледжів в тому, що вони дають середню освіту за один рік. Це серйозна прогалина, тому що в школі середню освіту здобувають за два роки. Тому середня освіта в коледжах вузькопрофільна. Грамотності у коледжах бракує… Держава має гарантувати однаково високу якість середньої освіти всім. Тому, з 2018 року в коледжах і технікумах складають ДПА у вигляді ЗНО з української мови, а згодом – ще з двох дисциплін. На нашу думку коледжі будуть переведені на доуніверситетські заклади (центри), реорганізовані, а частина буде скорочувати  викладацький та обслуговуючий персонал.

МОН України на багато освітянських проблем, на всіх рівнях, конкретних відповідей дати не може. Місцева влада також не може «прокормити» коледжі і заклади ПТО. Університетам не рентабельно утримувати по декілька коледжів у своєму складі. Тому багаточисленні заклади профтехосвіти зникнуть самі по собі, коледжі чекає така сама участь.

В центри доуніверситетської освіти увійдуть тільки ті, які мають матеріально-технічну базу, хоча й застарілу. Залишаться лише ті професії, які відповідають дійсності ринку праці?! Заводи і фабрики не працюють, лище сфера обслуговування і трохи фермерські господарства.

Вища школа, центри профтехосвіти (доуніверситетська освіта) будуть готувати фахівців для інших неукраїнських роботодавців (Чехія, Польща, Угорщина і так далі).

Тому, сомою перспективною галузю на даний час являється морська індустрія, якій доречі, приділяється мінімум уваги.

Таким закладом вищої освіти в регіоні є Морський інститут післядипломної освіти імені  Ф.Ф.Ушакова, який має ліцензії на підготовку за першим бакалаврським рівнем та робочих спеціальностей – підготовка матросів, мотористів та суднових електриків.

Ректор інституту П’ятаков Е.М. в концепції розвитку інституту поставив за мету інтегрувати освітню діяльність морської галузі до Європейського освітнього простору, створив в м. Херсоні єдину інфраструктуру морських навчальних закладів, що підвищить статус морських спеціальностей. Концепція розвитку інституту передбачає створення судноплавного менеджменту (це є не що інше як організація сучасного підходу до плавальної практики, взаємовідносин з іноземними морськими закладами освіти, підприємствами та судноплавними компаніями, створення крюінгового менеджменту з метою організації індивідуальної практики та подальшого працевлаштування).

Морський інститут імені Ф.Ф.Ушакова проводить високоякісну підготовку та перепідготовку фахівців морської індустрії для роботи на судах українських та іноземних судновласників. Факультет підготовки та післядипломної освіти фахівців морської індустрії інституту здійснює підготовку за першим (бакалаврським) рівнем за спеціальністю 271 «Річковий і морський транспорт» (ліцензія ЛВ № 000026) за освітніми програмами:

-         Судноводіння (штурман, капітан)

-         Експлуатація суднових енергетичних установок (судномеханік)

-         Експлуатація суднового електрообладнання засобів автоматики (електромеханік).

          Навчання    здійснюється  за   денною  та заочною   формами навчання за кошти   фізичних та юридичних осіб.    Інститут  здійснює  підготовку  фахівців  робітничих професій (ліцензія ЛП № 000130) на базі повної загальної середньої освіти:

-         Електрик судновий

-         Моторист (машиніст)

-         Матрос.

Термін навчання 22-28 тижнів.

Таким чином, повертаючись до реформ МОН освіти, які розпочалися ще в 2014 році, проаналізувавши ситуацію, яка склалася в вишах І-ІІ рівня акредитації, в профтехосвіті, вищій школі, враховуючі всі зміни, які ще будуть відбуватися з Законом «Про вищу освіту» і так далі, пропонуємо всім бажаючим отримати морські професії саме в нашому навчальному закладі – Морський інститут імені Ф.Ф. Ушакова, що дасть можливість зайняти своє місце на ринку праці престижних морських професій.

 

Last modified on П'ятниця, 30 березня 2018 11:08

Leave a comment

* Обов'язкові поля